Monday, January 28, 2008

Biljka Mesozder




Dionaea muscipula je najpoznatija biljka mesožderka na svetu.
Nije egzotična biljka, već raste u Sjedinjenim Državama u državi Karolina.
Dionaea raste u močvarnim područjima gdje je prisutnost vode konstanta te zbog nedostatka visoke vegetacije ima uvek jako puno direktnog sunčevog svijetla.
Zimi se temperature spuštaju blizu nule no retko kad se temperatura spušta ispod nule.
Pošto zimi u prirodi nema onoliko insekata koliko ih ima tokom leta Dionaea zimi usporava svoj rast te uglavnom proizvodi listove koji rastu uz tlo. Brzina kojom se klopka zatvara u slučaju podražaja je jako spora te biljka zahteva manje vode tokom hladnog perioda.
Dionaea muscipula privlači pažnju zbog svog specifičnog lista koji se nakon podražaja zatvara munjevitom brzinom. Njen list se sastoji od dva dela: prvi, izduženi deo i klopka sa sitnim dlačicama koje su osetljive na podražaj.
Unutrasnja strana klopke se leti boji u crveno kako bi privukla pažnju insekata. Na obodu klopke koja završava izduženim trepavicama muholovka izlučuje sočni nektar koji je zajedno sa bojom jednostavno neodoljiv insektima. U letnom razdoblju listovi se uzdižu desetak centimetara iz središnjeg dela biljke.
U proleće muholovka cveta.
Stabiljka cveta uzdiže se i do 40 centimetara od biljke te na taj način omogućuje insektu da na sigurnoj udaljenosti opraši cvet.
Klopka se ne zatvara u potpunosti nakon prvog podražaja već nakon drugog.
Često se uzgajivaci mesožderki šale na račun muholovke nazivajući je najpametnijom biljkom na svijetu jer zna da broji do dva. Objašnjenje za takvo ponašanje je jednostavno. Kada bi se klopka zatvarala u potpunosti nakon samo jednog podražaja biljka bi utrošila jako puno energije a ne bi imala nikakvu garanciju da je nešto ulovila. Na taj način kada insekt po prvi put “nagazi” na dlačicu klopka se zatvara. Nakon što je sa svojim trepavicama onemogućila beg insektu on se počne nekontrolisano kretati kako bi pronašao izlaz i na taj način stimulise i ostale dlačice i signalizira biljci da nastavi sa zatvaranjem. Kada se klopka u potpunosti zatvori biljka započinje sa procesom varenja plena te izlučuje probavne enzime. Varenje insekta traje deset do petnaest dana nakon kojih se klopka otvara. U klopci ostane probavljeni insekt ukoliko biljka ne “pojede” celog, već dio koji je razgradiv.
Nakon prvog ulova sa istom klopkom isto će moći ponoviti još samo dva puta a nakon trećeg ulova klopka će pocrneti te će se osušiti.
Posebna napomena: bez obzira na to što vas klopka muholovke fascinira morate ćete vaše prste držati na distanci ne zato sto bi vas mogla ugristi već zato što ćete biljku nepotrebno izložiti stresu. Biljka svakim zatvaranjem klopke potroši veliku količinu energije koja očekuje da će joj se vratiti kada ulovi plen.
Prva stvar koju morate znati vezanu za gajenje muholovke jest to da ona nije nekakva egzotična biljka koja raste u nekakvim prašumama. Klima u kojoj Dionaea raste je jako slična našem podneblju.
Biljci je tokom leta potrebno jako puno vode i jako puno direktnog sunčevog svetla. Njeno stanište je siromašno hranjivim materijama zbog vode koja ispira tlo.
Kompost u prirodi ima i karakteristiku da je jako kiseo.
Dionaea krajem devetog meseca usporava sa rastom te se priprema za jesenje razdoblje i zimu. Razdoblje odmora neophodno je da bi biljka bila zadovoljna. Zavisno od temperature i vremenskih prilika voda se počinje smanjivati početkom jedanaestog meseca te se dodaje toliko da se kompost ne bi potpuno osušio.
Na proleće biljka će započeti sa svojim rastom i verojatno će procvetati. Cvet obično režemo kada postigne visinu od nekoliko centimetara kako bi se biljka što više koncentrisala na sopstveni rast. Posebno je važno cvet odrezati ako je biljka slaba.
Dionaea koju kupimo odmah selimo u novi kompost i u punu veću posudu.Pesak koji se koristi u kompostu za mesožderke zove se perlit.
Perlit je pesak vulkanskog porekla tretiran na specifični način kako bi se postigla poroznost njegovih zrnaca. Njegova glavna karakteristika je ta da ne deluje na hemijske karakteristike komposta.
Jedini prihvatljivi kompost je čist treset bez ikakvih dodataka. pH vrednost komposta mora biti 3,5 - 4,5. Treset se u razmeri 50%-50% meša sa perlitom kako bi se povećala prohodnost vazduha u kompostu. Drugi razlog je voda koja se u slučaju biljaka mesožderki stavlja u podmetac saksije te se voda kapilarnim putem penje do biljke. Kada ne bi koristili perlit kompost bi ostao bez vazduha a zbog pritiska vode u podmetacu kompost bi se stvrdnuo.
Za mesožderke koristimo isključivo destilisanu vodu, kišnicu ili vodu dobijenu procesom inverzne osmoze. Nema kompromisa što se ove stavke tiče.
Voda je sastavni deo staništa mesožderki. Ako nešto nije u redu sa vodom onda ni biljka neće rasti. Voda ne smije sadržavati kamenac, hlor, ili minerale. Biljkama neće ništa biti ako ih jednom ili dva put zalijemo vodom iz cesme ali dugoročno gledano biljka neće preživeti. Ako se nalazite u situaciji da nemate destilisane vode onda uzmete lonac, napunite ga vodom te pustite vodu da odstoji 24 sata pre nego što je upotrebite za zalivanje biljke.
Posebna napomena: kuvanjem vode se ništa ne postiže. Kuvanjem deo vode ispari a minerali i ostale materije štetne za biljku ostaju u vodi.
Mesožderkama treba puno svetla. Nužno je direktno sunčevo svetlo da bi biljke zadovoljno rasle. Balkon koji se nalazi na južnom delu kuće je savršen za mesožderke. Ako biljke ne dobiju dovoljno svetla sa vremenom će prestati da rastu.
Posebna napomena: Dionaea muscipula NIKAKO ne možemo držati u terarijumu. Biljci je potrebno puno sunca i vode, zato je morate držati na balkonu kako bi upila što više svetla.
Vlaga je takođe bitna stavka za neke mesožderke. Što se Dionaea muscipula-e tiče ona nije toliko bitna pa se ne morate brinuti za vlagu. Biće dovoljna ona koje se formira isparavanjem vode iz podmetaca posude.
Za mesožderke koristimo obične plastične posude kao i za ostale biljke. Treba samo paziti da su posuded duboke oko 15 centimetara a široke najmanje 10 centimetara.

No comments: